Çağrı Merkezi 0 (538) 542 57 30

Kargo & Teslimat

KARGO & TESLİMAT

Bir ürünü satın almadan önce ürün sayfasındaki “Kargo Bilgileri” bölümünden ürünün hangi şehirden, ne zaman, hangi kargo şirketi ile gönderileceğini öğrenebilirsiniz.  

Sipariş Sonrası Kargo Süreci

1.Alıcı ürün bedelini ödeme yaparak sipariş verir. Ürün bedeli TekstilTürkiye hesabına gönderilir.
2.Satıcı ürün sayfasında belirtilen süre içinde ürünü alıcıya gönderir.
3.Alıcı ürünü teslim aldığında Hesabım-Siparişlerim sayfasından siparişine ödeme onayı verir.
4.Ürün bedeli, alıcının onayıyla TekstilTürkiye tarafından satıcının banka hesabına aktarılır.

Siparişinizi verdikten sonra satıcı ürün sayfasında yazan süre içerisinde ürünü adresine gönderir ve kargo bilgilerini sisteme girer. 

Hesabım sayfanızda, ürünün bulunduğu satırdan kargo bilgilerine ulaşabilir ve kargonuzun takibini yapabilirsiniz.

Kargo tarihinden itibaren 3 iş günü (Ek 24 saat) içinde ürüne ödeme onayı vermelisiniz. Bu süre içinde kargo size ulaşmazsa Hesabım sayfanızdaki İadeyi Başlat butonu ile ürüne onay verme sürenizi 72 saat daha uzatabilirsiniz.

Siparişim Gönderilmediğinde Ne Yapmalıyım?

1.Ürünün kargolandığı tarihten sonra 3 iş günü içerisinde siparişinize ödeme onayı vermelisiniz.
2.Ürünü teslim aldığınızda Hesabım-Siparişlerim sayfasından siparişinize onay verebilirsiniz.
3.Kaegolanan ürün 3 iş günü içerisinde size ulaşmazsa Hesabım-Siparişlerim sayfanızdaki "Satış iptal et" butonu ile onay süresini 3 gün uzatabilirsiniz.

Satıcı siparişinizi ürün sayfasında belirtilen süre içinde kargolamazsa Hesabım sayfanızda çıkacak olan "Kargo Hatırlat" linki ile satıcıya kargo hatırlatma mesajı gönderebilir 24 saatlik süreci başlatabilirsiniz. Son 24 saat içerisinde de ürün kargolamazsa Hesabım-Siparişlerim sayfanızda "Satışı iptal et" linki çıkar. Bu link ile satışı iptal edebilirsiniz. Satışı iptal ettiğinizde ürün bedeli kartınıza iade edilir. Ayrıca, size puan ve yorum hakkı verilir.

Kargolanan Siparişim Adresime Ulaşmadı, Ne Yapmalıyım?

Hesabım-Siparişlerim sayfanızda "İadeyi Başlat" linki ile ürüne onay verme sürenizi 72 saat daha uzatabilirsiniz. Ek 72 saat sonunda da kargo elinize ulaşmazsa lütfen TekstilTürkiye  Müşteri Hizmeti ekibine ulaşın.

Üye Olmadan Alışveriş Yapmak

Üye olmadan alışveriş yaptıysanız siparişlerinizin son durumunu takip etmek veya ödeme onay sürenizi uzatmak için öncelikle üyelik kaydınızı tamamlamalısınız.

Sipariş verdikten sonra e-posta adresinize alışveriş detaylarını içeren bir bilgilendirme mesajı gönderilir. Bu butonu ile üyelik kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Sipariş verdikten sonra TekstilTürkiye'den bilgilendirme e-postası almadıysanız, şifremi unuttum sayfasında e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna basın. E-posta adresinize üyelik kaydınızı tamamlayabileceğiniz bir link gönderilecektir.